DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
Wstęp Deklaracji
- „Wirtualny spacer” nie jest dostępny cyfrowo. Zapewnienie dostępności tej funkcji oznacza bardzo wysokie koszty, które oceniliśmy jako „nadmierne obciążenie” opisane w ustawie o dostępności cyfrowej. Oceniliśmy to na podstawie Analizy kosztów dostępności cyfrowej funkcji wirtualnego spaceru (PDF).
- Niektóre materiały tekstowe nie mają prawidłowej hierarchii nagłówków.
- Niektóre zdjęcia nie posiadają atrybutu tekstu alternatywnego
Przygotowanie deklaracji dostępności
Skróty klawiaturowe
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
Informacje na temat procedury
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich
Strona internetowa Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dostępność architektoniczna
Budynek 1: Biblioteka Publiczna Gminy Kłobuck, ul. Okólna 3, 42-100 Kłobuck
W budynku znajdują się dwa wejścia od ulicy Okólnej, jedno z nich prowadzi do Wypożyczalni dla dorosłych i Wypożyczalni dla dzieci oraz znajdujących się na piętrze Czytelni i części biurowej, drugie do Wypożyczalni zbiorów specjalnych. Wejścia nie są wyposażone w systemy naprowadzania głosowego dla osób niewidzących lub słabowidzących. Brak wyznaczonego miejsca do parkowania dla osób niepełnosprawnych. Do obu wejść prowadzą schody, schody znajdują się również wewnątrz budynku. Żadne z wejść nie jest dostosowane dla osób niepełnosprawnych z dysfunkcją ruchu. Brak podjazdu, brak windy. Brak toalety dla osób niepełnosprawnych. Nie wszystkie przejścia w bibliotece są dostępne dla niepełnosprawnych. Brak informacji wizualnej/dotykowej/głosowej o rozkładzie pomieszczeń. W budynku nie zastosowano urządzeń i innych środków technicznych do obsługi osób słabosłyszących. Brak oznaczeń w alfabecie Braille’a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabo widzących. Brak udogodnień w postaci pętli indukcyjnej wspomagającej odsłuch przez osoby słabosłyszące. Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. Po wejściu do biblioteki w skorzystaniu ze zbiorów pomaga bibliotekarz. W Wypożyczalni zbiorów specjalnych udostępnione są audiobooki, z których mogą korzystać osoby z dysfunkcją wzroku, bibliotekarze pomagają również w wyborze książek z większą czcionką. Nie ma możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu lub online.
Budynek 2: Filia Biblioteczna nr 1 w Zagórzu, ul. E. Orzeszkowej 44, 42-100 Kłobuck
Filia usytuowana na parterze w budynku Przedszkola Gminnego nr 4. Brak wyznaczonego miejsca do parkowania dla osób niepełnosprawnych, brak podjazdu, brak toalety dla osób niepełnosprawnych. Po wejściu do biblioteki w skorzystaniu ze zbiorów pomaga bibliotekarz. Nie ma przeszkód dla wstępu z psem asystującym. W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabo widzących, nie ma pętli indukcyjnych. Nie ma możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu lub online.
Budynek 3: Filia Biblioteczna w Kamyku, ul. Strażacka 1, 42-125 Kamyk
Filia usytuowana na tzw. „wysokim parterze” budynku Ochotniczej Straży Pożarnej. Brak wyznaczonego miejsca do parkowania dla osób niepełnosprawnych. Do biblioteki prowadzą schody. Na zewnątrz oraz wewnątrz budynku brak udogodnień typu podjazd, winda, itp. Brak toalety dla osób niepełnosprawnych. W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabo widzących. Po wejściu do biblioteki w skorzystaniu ze zbiorów pomaga bibliotekarz. Nie ma przeszkód dla wstępu z psem asystującym. W budynku nie ma pętli indukcyjnych. Nie ma możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu lub online.
Budynek 4: Filia Biblioteczna w Łobodnie, ul. Parkowa, 42-125 Kamyk
Filia usytuowana na parterze budynku klubu sportowego „Oksza Łobodno”. Brak wyznaczonego miejsca do parkowania dla osób niepełnosprawnych. Wejście do Biblioteki ułatwia podjazd dla osób niepełnosprawnych. W budynku znajduje się toaleta przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Po wejściu do biblioteki w skorzystaniu ze zbiorów pomaga bibliotekarz. Nie ma przeszkód dla wstępu z psem asystującym. W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabo widzących, nie ma pętli indukcyjnych. Nie ma możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu lub online.